Era muzyki klasycznej – co znajdziemy na płytach winylowych

Era muzyki klasycznej – co znajdziemy na płytach winylowych

Ci, którzy dorastali w latach 60. i 70. często opowiadają historię o tym, jak odkryli muzykę. Najprawdopodobniej była to jakaś forma rocka lub popu – Elvis, Buddy Holly, a może nawet facet o imieniu Elvis (znowu).

Tak czy inaczej, opowieść zwykle kończy się jednym pytaniem: Gdzie mogę znaleźć więcej takich rzeczy? I tak narodziła się klasyczna era muzyki – napływ artystów skupionych na przywoływaniu wyidealizowanej wersji młodości, transmitowaniu własnej niewinności i ekscytacji tym, co życie ma do zaoferowania.

Dekada ta została zdefiniowana przez falę czystych dźwięków, które chwytały naszą wyobraźnię z każdym nowym wydawnictwem. Do tego stopnia, że płyty LP są obecnie powszechnie określane jako „klasyczna era” w kręgach kolekcjonerów winyli.

Dźwięki – z płyt winylowych – unikalność

Płyta, zwana również LP, to cienki dysk zawierający jeden lub więcej dźwięków nagranych na fonografie. Płyta może być wykonana z różnych materiałów, w tym winylu, polichlorku winylu (powszechnie nazywanego PVC), a nawet papieru.

I choć winyl https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/plyty-winylowe/klasyka-opera-194.html jest najczęściej stosowanym obecnie materiałem do produkcji, to na przestrzeni lat płyty były wykonywane w wielu różnych formatach. LP oznacza Long Play i płyty mogą być odtwarzane przez około 30 minut na stronę, zanim trzeba będzie je odwrócić.

Istnieje również wiele krótszych formatów, w tym 10-calowe, 7-calowe, 12-calowe, a nawet 10-centowe płyty. Oprócz różnic w formatach, istnieje wiele różnych rodzajów płyt, które zawierają różne rodzaje dźwięku.

Klasyka muzyczna na winylach

Lata 60. i 70. były szczególnym okresem dla muzyki, a format winylowy był jego ogromną częścią. Były to pierwsze pięciogwiazdkowe lata dla płyt, a era klasyczna jest nadal powszechnie uważana za najlepszą erę dla muzyki na winylu.

Oczywiście kolekcjonerzy są prawdopodobnie najbardziej zainteresowani znalezieniem płyt z tej epoki. Jeśli czytasz ten artykuł, znasz już najlepsze miejsca do ich znalezienia. Zanurzmy się więc od razu.

pakos