Jak zbudowane są talerze perkusyjne?

Jak zbudowane są talerze perkusyjne?

Przy zakupie nowych talerzy perkusyjnych warto dokładnie zapoznać się z ich budową, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiedni zestaw. Budowa poszczególnych talerzy wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ to właśnie od niej zależy sam dźwięk. Nawet najdrobniejszy element może mieć olbrzymi wpływ na barwę danego talerza i całkowicie może zmienić jego brzmienie. 

Kopułka i łuk

Kopułka to nic innego jak popularna główka (dzwonek), czyli wypukła część centralna talerzy perkusyjnych, która na środku ma wywiercony specjalny otwór. Warto wspomnieć o tym, że im większa jest kopułka, tym oczywiście dane talerze perkusyjne mogą wydać więcej tomów harmonicznych. Jeżeli chodzi o sam łuk, to jest to ta część talerza wygięta od kopułki do samej krawędzi. Na brzmienie wpływa nie tylko grubość i ciężar blachy, ale również sama krzywizna o czym zapomina wielu początkujących perkusistów. 

Profil i krawędź

Profil najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak wysokość pomiędzy krawędzią, a czubkiem kopułki. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że im większy profil, tym oczywiście dźwięki są wyższe, a talerze perkusyjne są zdecydowanie bardziej uboższe w tony harmoniczne. Krawędź to z kolei zewnętrzny pas brzegowy talerza perkusyjnego o szerokości ok. jednego cala. W przypadku talerzy crash to właśnie tutaj uderzają perkusiści, aby uzyskać bardzo mocny i dość charakterystyczny dźwięk do złudzenia przypominający wystrzał.

pakos