Bębny djembe – co warto wiedzieć?

Bębny djembe – co warto wiedzieć?

  • By :
  • Category : Bębny
  • Comment : 0

Afrykańskie bębny mają niezwykle długą historię – powstały już w XIII wieku na zachodzie kontynentu i szybko zyskały popularność w dalszych jego częściach, a także poza jego granicami. Grając na djembe można wydobywać z nich głębokie dźwięki, które sprawiają, że niejedno serce zabije w ich rytm.

Te charakterystyczne bębny mają korpus w kształcie kielicha wykonany z drewna. Specjaliści zajmujący się ich tworzeniem wybierają na podstawę twarde i ciężkie rodzaje drewna, ponieważ bęben musi być solidny i wytrzymały. Korpus rzeźbi się, suszy, a następnie naciąga się nań membranę z naturalnej skóry. Najczęściej jest to skóra kozia lub bydlęca, która najpierw musi zostać dobrze oczyszczona, odtłuszczona i równo ogolona.

jakie djembe

Membranę naciąga się na bęben za pomocą plecionego sznura. Musi on znosić duże napięcia dlatego nie może się rozciągać, bo zwiotczeje również membrana. Linkę układa się w charakterystyczny splot.

Djembe występują w wielu rodzajach, różnią się przede wszystkim wysokością i średnicą membrany. Wyboru rozmiaru należy dokonać biorąc pod uwagę wzrost grającego i zasadę, że jego dwie płasko położone dłonie mieszczą się na membranie. Ważne jest też to, jaki stopień zaawansowania osiągnął lub zamierza osiągnąć muzyk, bo z mniejszych bębnów nie da się wydobyć wszystkich dźwięków czystych. Natomiast łatwiej jest się na nich uczyć grać, ponieważ nie wymagają tak dużego zasięgu ramion. Szczególnie dotyczy do dzieci i młodzieży.

pakos