Metronom przyjacielem każdego muzyka

Metronom przyjacielem każdego muzyka

Metronom przyjacielem każdego muzyka

Metronom jest to urządzenie, które wśród jednych wzbudza niechęć i przerażenie, a wśród innych wdzięczność, ponieważ w życiu każdego muzyka przychodzi taki moment, kiedy należy jednak po metronom sięgnąć, dlatego warto wiedzieć, jaki wybrać, aby był jak najlepszy.

Do czego w ogóle służy metronom?

Metronom jest to urządzenie mechaniczne lub elektryczne, które wystukuje tempo, jakie zostanie na nim ustawione. Wiele osób nawet niezwiązanych z muzyka ma świadomość tego, ze utwory są grane w różnym tempie i od tego czasami zależy ich brzmienie i płynność. Dlatego warto ćwiczyć z metronomem. Jednak, po co takiemu początkującemu muzykowi metronom?

Metronom podczas ćwiczeń to metronom w głowie

Metronom służy do tego, aby podczas ćwiczeń móc ćwiczyć utwór lub wprawki w jednakowym tempie. Ponieważ nie ma nic skomplikowanego w tym, aby grać utwór kawałkami, te, które już znamy i są łatwiejsze w formie szybkiej a te trudniejsze dukając i grając nuta po nucie w odległościach sekundowych. To nie na tym polega. Cała sztuka tkwi w tym, aby wypracować jedno tempo dla każdego utworu. Najpierw wolne, takie, w którym będziemy grali swobodnie, a następnie szybsze, czyli takie, jakie jest rzeczywiście zapisane w nutach.

Metronom tylko dla młodych?

Do tego metronom jest bardzo potrzebny dla samego wykształcenia poczucia rytmu u młodych muzyków. Nie każdy posiada słuch rytmiczny i często to właśnie rytm i tempo są najczęstszym problemem, zarówno początkujących muzyków jak i tych już z pewnym doświadczeniem. Dlatego bez względu na zaawansowanie warto jest ćwiczyć z takim przenośnym a nie z komputera czy telefonu komórkowego, aby nic poza muzyką nie rozpraszało podczas ćwiczeń. Dlatego warto zainwestować w dobry metronom, ponieważ wpływa to zarówno na jakość wykonywanej muzyki, jak i na technikę muzyka.

pakos