Czym są blocki perkusyjne?

Czym są blocki perkusyjne?

Czym są blocki perkusyjne?

Większość osób wie z czego mniej więcej składa się standardowy zestaw perkusyjny. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że można go rozbudować o szereg interesujących dodatków. Po co to robić? Przede wszystkim zwiększa to możliwości muzyczne. Dzięki temu można dopasować posiadane instrumenty do najróżniejszych stylów muzycznych.

Blocki perkusyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sprawdzają się one w wielu gatunkach muzycznych, więc będzie z nich zadowolony niemal każdy perkusista. Pudełka akustyczne, bo taka jest potoczna nazwa, należą do grupy tzw. przeszkadzajek. Można się bez nich obyć, jednak z nimi jest o wiele ciekawiej.

Jak grać na blockach perkusyjnych?

Konstrukcja pudelek akustycznych nie jest zbyt złożona. Z grą na nich poradziłoby sobie nawet małe dziecko. To właśnie w prostocie tkwi siła tego specyficznego instrumentu.

Blocki (do kupienia w sklepie) mogą być szybko i bezproblemowo zamontowane na statywie. Jest to bardzo ważne, jeśli posiada się kilka pudełek o odmiennych tonacjach. Oczywiście mogą być one po prostu trzymane w rękach, jednak w przypadku jednoczesnego korzystania z kilku sztuk, jest to fizycznie niemożliwe.

Większość modeli można chwycić w jedną dłoń. Drugą dłonią należy uderzać w block za pomocą przeznaczonej do tego pałki. Oczywiście należy pamiętać, że każdy instrument wymaga wprawy. Na początku ciężko zsynchronizować dźwięki wydobywające się z pudełka akustycznego z resztą instrumentów.

Jaki block perkusyjny wybrać?

Wybór blocków perkusyjnych zależy głównie od osobistych upodobań. Warto przez zakupem sprawdzić możliwości konkretnego modelu, tak aby nie być później rozczarowany. Niemal każde pudełko akustyczne jest źródłem innych dźwięków. Duże znaczenie ma również materiał, z jakiego jest ono wykonane. Najczęściej spotyka się blocki wykonane z tworzyw sztucznych. Modele drewniane wybierane są przed osoby preferujące cieplejszą tonację. Szeroki wybór sprawia, że każdy dobierze coś dla siebie. Nie można określić konkretnego modelu, który sprawdzi się dla początkujących lub zaawansowanych. Każdy musi przekonać się sam, który model mu najbardziej odpowiada.

pakos